PIC32MX795F512L-80I/PT Chipscomponent IC Chips Electronic Components IC MCU
Hong Kong Jia Li Xin Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original
Model Number : PIC32MX795F512L-80I/PT
Place of Origin : Original
MOQ : 1pcs
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply
Supply Ability : 100000pcs/days
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Standard packaging
Describetion/Pack : 32-bit Microcontrollers - MCU 512KB Flash 128KB USB ENET
Remarks : For materials that are not available on the website, please email us directly for a quote
Shipping by : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
Description : BOM list Quotation
Lead time : 1-3 Working Days
ROHS : yes
Warranty : 360days
Type : Intergrated Circuit
Type- : IC
Contact Now
PRODUCT DESCRIPTION
For more information on
PRODUCT PROPERTIES
Manufacturer: Microchip
Product Category: 32-bit Microcontrollers - MCU
Series: PIC32MX7xx
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: TQFP-100
Core: MIPS32 M4K
Program Memory Size: 512 kB
Data RAM Size: 128 kB
Data Bus Width: 32 bit
ADC Resolution: 10 bit
Maximum Clock Frequency: 80 MHz
Number of I/Os: 85 I/O
Supply Voltage - Min: 2.3 V
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Packaging: Tray
Brand: Microchip Technology / Atmel
Data RAM Type: RAM
Height: 1 mm
Interface Type: CAN, I2C, SPI, UART, USB
Length: 12 mm
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 16 Channel
Number of Timers/Counters: 5 Timer
Processor Series: PIC32MX7
Product: MCU
Product Type: 32-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type: Flash
Factory Pack Quantity: 119
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Tradename: MIPS32
Watchdog Timers: Watchdog Timer
Width: 12 mm