SMD Programmable IC Chips ATMEGA162-16AU 16MHz
Hong Kong Jia Li Xin Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original
Model Number : ATMEGA162-16AU
Place of Origin : Original
MOQ : 10pcs
Payment Terms : T/T, D/P, Western Union, MoneyGram,Paypal
Supply Ability : 100000pcs/days
Delivery Time : 3 working days
Packaging Details : Standard packing
Describetionck : 8-bit Microcontrollers - MCU 16kB Flash 0.5kB EEPROM 35 I/O Pins
Type : Intergrated Circuit
Condition : New and original
Warranty : 190 Days
Description : IC
Shipping by : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
D/C : Newest
Contact Now
ATMEGA162-16AU Intergrated Circuit New and Original Integrated circuit IC
PRODUCT DESCRIPTION
8-bit Microcontrollers - MCU 16kB Flash 0.5kB EEPROM 35 I/O Pins
PRODUCT PROPERTIES
Manufacturer: Microchip
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
Series: ATmega162
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: TQFP-44
Core: AVR
Program Memory Size: 16 kB
Data Bus Width: 8 bit
ADC Resolution: No ADC
Maximum Clock Frequency: 16 MHz
Number of I/Os: 35 I/O
Data RAM Size: 1 kB
Supply Voltage - Min: 2.7 V
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Packaging: Tray
Brand: Microchip Technology / Atmel
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 512 B
Data ROM Type: EEPROM
Height: 1 mm
Interface Type: JTAG, SPI, USART
Length: 10 mm
Moisture Sensitive: Yes
Number of Timers/Counters: 4 Timer
Processor Series: megaAVR
Product: MCU
Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type: Flash
Factory Pack Quantity: 160
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Tradename: AVR
Width: 10 mm
Unit Weight: 0.009640 oz
FAQ
1. who are we?
2.BOM data and delivery will be subject to confidentiality obligations?
3.Do you provide the BOM listing service?
4.Are all the electronic components you sell new and original?
Yes, all of our electronic components are brand new and original and can be tested by third parties.
5.why should you buy from us not from other suppliers?
1) Spot advantage, we have warehouses, which can meet the needs of urgently needed materials.
Product Tags:
SMD Programmable IC Chips
16MHz Programmable IC Chips
ATMEGA162-16AU
China SMD Programmable IC Chips ATMEGA162-16AU 16MHz wholesale
SMD Programmable IC Chips ATMEGA162-16AU 16MHz Images